Jak se pozná dobrý psychoterapeut?

Co by mne mělo při výběru psychoterapeuta zajímat

Psychoterapeutický výcvik

V prvé řadě považuji za důležité zjistit, jakým terapeutickým výcvikem psychoterapeut prošel. Název výcviku by měl být správně uveden. Někdy je za psychoterapeutický výcvik označen výcvik ve směru, který nebyl uznán za psychoterapii - příkladem může být  tzv. hlubinná abreaktivní terapie (která může být zaměněna za druh psychoanalýzy) nebo tzv. systemické konstelace, které se systemickou terapií jako regulerní psychoterapií mají společný jen matoucí název. Potenciálně nebezpečná je tzv. regresní terapie. Lidé, kteří prošli těmito kurzy se nemohou nazývat psychoterapeuty ani nemohou psychoterapii nabízet.

Mezi uznané psychoterapeutické směry patří například:

gestalt terapie

psychoanalýza

psychodynamická terapie

Rogersovská terapie - tzv. na klienta zaměřený přístup

KBT - kognitivně behaviorální terapie

skupina systemických a narativních terapií

a další...

Zajímat by Vás mělo také to, zda terapeut výcvik již ukončil, či je zatím jeho frekventantem. Pokud nemá výcvik ukončený, neznamená to, že by nemohl poskytovat své služby, ale je nutné, aby o tom klient věděl a aby práce terapeuta byla pod dohledem supervizora. Často frekventanti nabízejí své služby za nižší cenu, než je obvyklé - neměl by to být ale jediný signál.

Cena

Může být také důležitým ukazatelem profesionality člověka, který psychoterapii nabízí. Přiměřená částka za hodinovou (či padesátiminutovou) konzultaci je v Brně mezi 500 a 800Kč. V Praze částka na 600Kč začíná, pohybuje se až k 1000Kč za konzultaci.

Požaduje-li někdo výrazně více nebo naopak méně, je opatrnost na místě. Přemrštěná cena je typická u tzv. alternativních terapeutů, kteří se různými způsoby snaží vzbudit dojem, že jejich terapie je účinnější, rychlejší, univerzální... a tedy je nutné za ni platit víc.   

Kde hledat?

Nejlepší cestou je osobní doporučení někoho, kdo s daným terapeutem má vlastní zkušenost. Pro někoho ale nemusí být samozřejmé nebo příjemné bavit se o tom, že byl u psychologa nebo psychoterapeuta, potom je další možností zeptat se např. svého lékaře nebo hledat na internetu.

Doporučuji např. server https://www.znamylekar.cz , kde naleznete hodnocení klientů či pacientů.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení